Marek Nemeth

»

Kapitola VI. - rok čtvrtý- volební kampaň 2002

vytisknout článek

Kapitola VI.

2002

Rok čtvrtý

Volební kampaň 2002

Dne 20. května 2002 začala na Žofíně v Praze oficiální kampaň ODS pro volby do Poslanecké sněmovny. Pamatuji si to naprosto přesně, protože jsem jsem na tomto místě byl, ač jsem měl už zkouškové období na obou vysokých školách a rozhodně jsem neměl příliš času běhat dopoledne po Praze po volebních konferencích. Nicméně zavolal mi tehdy Petr Sokol, že by bylo vhodné, aby na této konferenci byli i členové MK, a tak jsem přišel (i když jsem měl trošku černé svědomí, že zanedbávám školu). V té době jsme již byli domluveni  (já a Petr Sokol) se Středočeskou ODS (respektive s regionálním manažerem a s předsedou regionu ODS), že vypomůžeme každý den v tzv. horké kampani po středočeských městech. ODS se zavázala obstarat nám auta (nikoliv benzín, což se posléze ukázalo jako menší problém), takže jsme mohli ve vlahých květnových a červnových dnech směle vyrážet do terénu. Přesto, že jsem trochu odbočil, vrátím se zpět na onu konferenci na Žofín, která celou horkou kampaň odstartovala. Tady jsem poprvé v životě viděl Jiřího Klinderu, když vedle mě spolu s ostatními oblastními manažery ODS držel v rukách volební transparent a při potlesku přítomných řečíkům s ním zuřivě na znamení souhlasu mával nad hlavou. To jsem ještě nemohl tušit, že se v průběhu kampaně několikrát potkáme a už vůbec ne jeho nezáviděníhodný osud uvnitř Mladých konzervativců, který vyvrcholil v roce 2005, kdy svůj mateřský Středočeský klub v otevřeném boji spostě zradil. 
Tehdy se ale psal  rok 2002. První volební akcí byl v sobotu 25. května 2002 volební mítink ODS v Mladé Boleslavi, na kterém byl přítomen Václav Klaus. Akce byla velmi úspěšná. Především jsme se na mítinku prezentovali jako MK v tradičních tričkách, která obsahovala sice starý slogan z roku 1998 ("Nebudeme-li pilně studovati, budou z nás sociální demokrati"), jehož autorem údajně byl Antonín Kazda, ale i tak na přítomné zapůsobila. Kromě rozdávání materiálů ODS mělo tenkrát MK natištěno i několik verzí plakátů (viz. výše uvedený slogan, dále "Vraťme vládu do pravých rukou", nebo "Jak se Vám žilo v socialistickém státě?"), kterými jsme polepili Středočeský kraj, ale jiná města v ČR. Na mítinku v Boleslavi se podařilo vyjednat, že jedna posádka MK doprovázela na mítincích po celé ČR předsedu ODS Václava Klause (jměnovitě tím byl pověřen Michal Šabatka). Dvě auta téměř vždy s celkem osmi členy MK pak každý den brouzdalo končiny Středočeského kraje. Do této volební kampaně se tak zapojilo na 36 dobrovolníků z řad MK. Navštívili jsme města jako Kutná Hora, Mníšek pod Brdy, Příbram, Kladno, Nymburk, Beroun, Mělník, Brandýs nad Labem, Benešov, Rakovník a znovu Mladou Boleslav. Rozdávali jsme jak materiály MK tak materiály ODS. Problémy trochu začalo způsobovat to, že jsme se jako členové MK prezentovali až moc a pak jsme byli důrazně upozorněni, že by bylo vhodnější spíše nosit bílá trička ODS než modrá trika MK. Nakonec jsme se rozhodli pro paritu - 4 trika MK a 4 trika ODS, i tak to ale způsobovalo latentní napětí a tenkrát jsme si začal uvědomovat fakt, že myšlení lidí působících v politice je znatelně odlišné od myšlení llidí v jiných profesích. V průběhu volební kampaně se mi podařilo získat kontakty na mnoho mladých lidí ať už členů ODS nebo sympatizantů a
 taktéž na významné středočeské politiky, kteří s námi začali více spolupracovat a stáli aspoň obrazně u založení Středočeského regionálního klubu Mladých konzervativců. Výjezdů po Středočeském kraji bylo celkem čtrnáct. Závěrečný mítink ODS se uskutečnil na Staroměstském náměstí, kde Václav Klaus při svém projevu znímil, že doufá, že "nejen Mladí konzervativci, ale i staří konzervativci si uvědomují důležitost situace a budou stát vždycky s ODS". Volby bohužel už tak radostně nedopadly. ODS prohrála ve všech krajích kromě Prahy a Libereckého kraje, tzn.i ve Středočeském (i když těsně). Mladí konzervativci si tak aspoň částečně mohli vylepšit náladu na Letním kempu, který se v roce 2002 konal v Běšinách, ale o tom až příště.

 

Na žádost mnoha čtenářů jsme se rozhodl zintenzivnit vydávání článků "O životě a smrti Mladých konzervativců". Nově se tak můžete těšit na pravidelná páteční pokračování (kromě již pravidelných pondělků). Příští pokračování tedy bude otištěno v pátek 6.10. 2006 opět ve večerních hodinách.