Kapitola VIII Co způsobily záplavy


Kapitola VIII

Co způsobily záplavy

Když se řekne léto 2002, tak se jistě všem obyvatelům České republiky vybaví katastrofální povodně, které postihly téměř celé Čechy. Tato zkáza se nevyhnula ani Mladým konzervativcům, kterým vyplavila voda z Vltavy přes kanalizaci kanceláře takovým způsobem, že se z toho do dnešního dne nevzpamatovali. Když jsem se dozvěděl o povodních v Praze, byl jsem na chalupě u Turnova. První záchranné práce tak na místě prováděl Martin Schuster a Petr Sokol. Možná je to trochu zvláštní, že Martinovo jméno zmiňuji až nyní a v souvislosti s povodněmi, protože by si jistě zasloužil v dějinách MK více prostoru. Proto Vám slibuji, že mu to v následujících kapitolách plně vynahradím. Já jsem se v kanceláři MK objevil až v momentě, kdy už v hlavním sále a bočních kancelářích nebyla žádná voda, v pátek 23. srpna 2002, kdy jsem pomáhal odstraňoval následky povodní – nánosy bahna atd. Smutné je, že do dnešního dne jsou zdi kanceláře MK promáčené, a že ač se v kanceláři malovalo, nemůžeme do Vzdělávacího centra zvát žádné hosty, aniž bychom se nemuseli stydět za neustálý zápach, který dodnes kvůli povodním v kanceláři zůstává a žluté fleky opadávající omítky na zdech. Taky proto jsem se zařekl, že do provedené rekonstrukce Hlavní kanceláře už nebudu do MK nikoho zvát a poslední čaj o páté jsme s Martinem Římanem uskutečnili v listopadu 2005 (výjimkou byl Alexandr Vondra v dubnu 2006).
Nebavilo mě totiž neustále hostům vysvětlovat, že nejsme schopni ani čtyři roky po povodních zrekonstruovat sídlo MK a že jsme malá a chudá organizace. O flekatém koberci v hlavním sále ani nemluvě. V roce 2005 jsem měl ve svém volebním programu urychlené řešení této situace a pokud se pamatuji, měl podobný bod v programu i Petr Sokol, který nakonec zvítězil. To ve finále znamenalo, že všechno zůstane, tak jak je a MK ztratí další rok v boji za reprezentativnější prostory v Hlavní kanceláři.
Záplavami byl samozřejmě dotčen i nábytek. Už jsem se zmínil, že téměř veškerý současný nábytek pochází z doby Davida Rýce (1998 – 2001) s několika dílčími obměnami z vyřazeného nábytku z Hlavní kanceláře ODS. Záplavy si vybraly svou daň i v tomto směru a některé kusy nábytku nenávratně poškodily. Rekonstrukce sálu MK pak probíhaly na podzim a na jaře následujícího roku a kromě mě a Martina Schustera se do nich zapojil i Michal Šabatka a posléze i celý VV MK. Vybavuji si z té doby jednu celkem humornou scénku, kdy všichni členové VV MK po skončení jednání oklepávali zdi kanceláře v hlavním sále a předseda Petr Sokol se posadil na židli doprostřed sálu a slovy „Pracujme!“ nás neustále povzbuzoval k lepším pracovním výkonům. Bohužel nám nešel sám příkladem a tak se po několika minutách změnila počáteční legrace v křečovité šikanózní výkřiky. Martin Schuster mi tenkrát prozradil, že David Rýc byl sice na lidi přísný a také zvyšoval hlas, pokud své úkoly neplnili, ale vždy byl první, kdo se zapojil do práce a kdo šel ostatním příkladem.
Po prázdninách už bylo znát, že se blíží Kongres. Měl jsem jasnu vizi – dát dohromady všechny ty mladé lidi, které jsme v průběhu května a června ve Středočeském kraji potkali a založit nový regionální klub. Nikoliv klub malý a pasivní, ale klub velký a aktivní, který se stane stejně úspěšným jako regionální klub v Praze. A tak jsem v Chlumu u Třeboně dne 29. srpna 2002 vhodil do poštovní schránky svůj dopis adresovaný Danielovi Kotulovi, předsedovi RK MK Praha s vystoupením z tohoto regionálního klubu. O tom, že se plánuje vznik klubu nového mělo tenkrát tušení jen několik zasvěcených členů MK a plně se odehrával v režii Petra Sokola a samozřejmě i režii mé jako organizátora celé akce. A tak se přišlo ono datum 4.10. 2002, kdy VV MK udělil licenci novému regionálnímu klubu se sídlem v Praze – Středních Čechách a tak přišel na svět klub, který pořádně zamíchal kongresovými kartami v roce 2002. O tom ale až zítra. 


Vloženo: 17. 10. 2006, autor: Marek Nemeth ()